Jak skutecznie zarządzać sprzedażą na Marketplace: Przewodnik krok po kroku

Wprowadzenie do Marketplace

Marketplace to platforma online, która umożliwia sprzedawcom i kupującym spotkanie się w jednym miejscu. Jest to rodzaj sklepu internetowego, który umożliwia sprzedaż produktów od wielu sprzedawców. Przykłady popularnych platform marketplace to Amazon, Allegro czy Empik.

Zalety i wyzwania sprzedaży na Marketplace

Zalety

Wyzwania

Jak zacząć sprzedaż na Marketplace

Sklep marketplace krok pierwszy

wybierz odpowiednią platformę do sprzedaży towarów (rodzaj sklepu marketplace ma znaczenie!): Przy wyborze platformy marketplace, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak koszty, demografia klientów, rodzaj produktów itp. Na przykład, sklep marketplace WordPress może być dobrym wyborem dla sprzedawców zainteresowanych sprzedażą produktów cyfrowych.

Załóż konto 

Aby rozpocząć sprzedaż na platformie, takiej jak Empik Marketplace, musisz założyć konto sprzedawcy. Proces ten może się różnić w zależności od platformy. Mając dużą ilość produktów, można całkiem szybko wspiąć się po szczeblach wyszukiwalności. Galerie sieciowe przyciągają coraz więcej właścicielu sklepów internetowych, oferujących sprzedaż produktów wielu kategorii.

Dodaj swoje produkty 

Po założeniu konta, możesz dodać swoje produkty do sprzedaży. Pamiętaj, że dobre zdjęcia i opisy produktów są kluczowe dla sukcesu sprzedaży. W celu uzyskania dodatkowych informacji, np. o zasadach dodawania aukcji, możesz uzyskać od operatora sklepu marketplace. Na wielu platformach możliwa jest integracja sklepu internetowego. Integracja sklepu internetowego może być ważna przy kontrolowaniu stanów magazynowych.

Zarządzanie sprzedażą w przypadku marketplace

Sklep Marketplace – co to jest i czym różni się od sprzedaży we własnym sklepie online?

Jak działa platforma sprzedażowa marketplace? Koncepcja marketplace’u, czyli miejsca, gdzie kupujący i sprzedający mogą spotkać się i przeprowadzać transakcje, istnieje od wieków w różnych formach fizycznych rynków i bazarów. Tego typu wymiana handlowa zainspirowała wielu do stworzenia sklepów marketplace w Internecie. Pierwsze internetowe galerie handlowe pojawiły się w latach 90., kiedy internet zaczął stawać się coraz bardziej popularny. Serwis typu marketplace to platforma handlowa online do sprzedaży towarów, która umożliwia wielu sprzedawcom oferowanie swoich produktów lub usług w jednym miejscu. Pozwala, w szybki sposób, założyć sklep internetowy. Przykłady popularnych marketplace to Amazon, Allegro (najpopularniejszy sklep internetowy w Polsce) czy eBay.

Zasadniczą różnicą między marketplace a tradycyjnym sklepem internetowym jest to, że w sklepie internetowym sprzedażą sklepu zarządza jedna firma, która oferuje swoje produkty lub usługi, natomiast internetowa galeria gromadzi oferty różnych sprzedawców. Dzięki temu klienci mają możliwość porównania ofert i wyboru najbardziej atrakcyjnej dla siebie, a sprzedawcy zyskują dostęp do szerszego grona potencjalnych klientów. Chcąc założyć sklep marketplace, pamiętaj, by dostosować swoją ofertę do zasad i procedur ustanowionych przez operatora platformy marketplace. Chcesz założyć sklep internetowy na marketplace? Są firmy, które zrobią to za Ciebie! Agencje od obsługi marketplace oferują m. in. magazynowanie produktów i tworzenie aukcji. Takie rozwiązanie jest optymalne w przypadku nowych sklepów, które szukają wsparcia. Decydując się na posiadanie jedynie osobistej witryny – nie musisz poświęcać czasu do obsługi wielokanałowej sprzedaży.

Jak działa sklep typu marketplace? Czy warto korzystać, by rozwijać biznes?

Większość sklepów marketplace działa na zasadzie platformy, która łączy sprzedawców i kupujących. Znajdziesz tam dużą ilość produktów z wielu branż. Sprzedawcy mogą założyć swoje sklepy na platformie i oferować swoje produkty lub usługi, a kupujący mogą przeglądać te oferty, porównywać ceny i dokonywać zakupów w jednym miejscu. Marketplace zarabia na prowizjach od sprzedaży opłacanej przez sprzedawców. W sklepie marketplace transakcje są dodatkowo zabezpieczane i podporządkowane wewnętrznemu regulaminowi.

Korzystanie z marketplace, w przypadku nowych sklepów, może być bardzo korzystne dla rozwoju biznesu. Dla wielu firm, zwłaszcza tych mniejszych lub dopiero zaczynających swoją działalność, marketplace oferuje możliwość dotarcia do szerokiej bazy potencjalnych klientów bez konieczności inwestowania w budowę i promocję własnej strony internetowej. Dodatkowo, wiele marketplace’ów oferuje sprzedawcom narzędzia do zarządzania sprzedażą, obsługą klienta i logistyką, co może znacznie ułatwić prowadzenie biznesu online. Jednak warto pamiętać, że korzystanie z marketplace wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak konkurencja z innymi sprzedawcami na tej samej platformie czy konieczność dostosowania się do zasad i procedur ustanowionych przez operatora platformy.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę w świecie sprzedaży internetowej, warto zastanowić się nad rozwiązaniem typu marketplace.

 

Przykłady platform Marketplace

Przykłady platform Marketplace obejmują wiele znanych serwisów e-commerce, które zyskały popularność na całym świecie. Konkurencja na rynku platform marketplace jest spora, a Amazon jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marketplace na świecie, oferującym szeroki zakres produktów od wielu różnych sprzedawców. Daje możliwość sprzedaży produktów na całym świecie. Prężnie działa też Facebook marketplace. Kolejny kanał sprzedaży – eBay, choć pierwotnie znane jako platforma aukcyjna, również ewoluowało w marketplace, gdzie sprzedawcy mogą oferować nowe i używane produkty. Allegro jest największym marketplace w Polsce, oferującym produkty od wielu lokalnych i międzynarodowych sprzedawców. Inne przykłady to Zalando, specjalizujące się w modzie, czy bardzo dobry sklep marketplace Booking.com, będące marketplace dla usług hotelowych i turystycznych. Tego typu platformy mają swoje unikalne cechy i specjalizacje, ale wszystkie działają na podobnej zasadzie, łącząc sprzedawców i kupujących w jednym miejscu.

Założenie konta Empik marketplace – czy warto?

Zastanawiasz sie, czy założyć sklep marketplace na terenie Empiku? Decyzja o sprzedaży towarów na Empikowym marketplace zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju produktów, strategii cenowej, możliwości konkurowania i chęci ponoszenia ewentualnych opłat. Jest to wartościowy, kolejny kanał sprzedaży. Zawsze warto rozważyć różne opcje i być elastycznym w dostosowywaniu strategii sprzedaży własnych produktów. Poniżej zalety marketplace:

  1. Zasięg klientów: Empik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, z ogromną bazą lojalnych klientów. Jeśli produkty są odpowiednie dla demografii platformy, może to być świetny sposób na dotarcie do szerokiego rynku.
  2. Infrastruktura i wsparcie: witryna oferuje istniejącą infrastrukturę e-commerce z funkcjami, takimi jak bezpieczne płatności, system zarządzania zamówieniami, obsługę klienta itp., które mogą ułatwić proces sprzedaży, zwłaszcza dla nowych sprzedawców.
  3. Zaufanie do brandu: Empik jest marką, której Polacy ufają.

Jeśli tylko będziesz potrzebował pomocy w obsłudze konta Empik marketplace – poszukaj agencji, która Cię wesprze.

Strefa marek na allegro.pl

Kompleksowa obsługa Marketplace z Net convertis

Jako specjaliści w dziedzinie sprzedaży internetowej, zapraszamy do współpracy i oferowanej przez nas obsługi platformy marketplace, podczas której weźmiemy na swoje barki cały proces sprzedaży towarów – przygotujemy profesjonalne listingi, dopasowane do algorytmów danej platformy – przykładowo Amazon posiada inne SEO niż Allegro. Zajmiemy się wysokiej jakości obsługą klientów – podpowiemy, pokierujemy, wyjaśnimy, rozliczymy zwroty i podejmiemy się zbierania jak największej liczby pozytywnych opinii. Posiadamy własny magazyn, więc w zakresie naszych usług jest również logistyka, w tym wysyłanie zamówień. Dopasujemy politykę cenową, odpowiemy na bieżące problemy oraz zmiany. Wiemy, że w sklepie marketplace należy być na bieżąco ze wszystkimi komunikatami. Specjalizujemy się również w reklamach, a Allegro ADS czy kampanie na Amazon nie mają przed nami tajemnic. Wiemy też, jak dbać o konta Empik marketplace. Jesteśmy ekspertami w kwestii obsługi wielokanałowej sprzedaży. Oferowana kompleksowa obsługa marketplace to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej sprzedawców.

 

Podsumowanie i wnioski

Sklep typu Marketplace to potężne narzędzie dla sprzedawców online, oferujące dostęp do szerokiej bazy klientów. Jednak zarządzanie sklepem marketplace wymaga zrozumienia i zarządzania wieloma aspektami.

Pamiętaj, że każdy marketplace ma swoje unikalne cechy i wymagania, więc ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, jak działa wybrana platforma. Właściciel sklepu marketplace ustala np. wysokość prowizji dla danej kategorii. Wiele platform sprzedażowych oferuje narzędzia i zasoby, które mogą pomóc nowym sprzedawcom w nawigacji po procesie sprzedaży.

Ostatecznie, sukces na marketplace zależy od oferowania wysokiej jakości produktów, dostarczania doskonałej obsługi klienta i ciągłego dostosowywania strategii sprzedaży. Bez względu na to, czy jesteś nowym sprzedawcą, czy doświadczonym właścicielem sklepu, sprzedaż na marketplace może być skutecznym sposobem na zwiększenie zasięgu i zysków.

Pamiętaj, że obsługa marketplace to nie tylko sprzedaż produktów, ale także budowanie relacji z klientami i dostarczanie im najlepszych możliwych doświadczeń zakupowych. Dlatego ważne jest, aby zawsze stawiać na pierwszym miejscu potrzeby i oczekiwania klientów.

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę z marketplace? Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy planujesz otworzyć sklep internetowy typu marketplace, czy już jesteś doświadczonym sprzedawcą, zawsze jest miejsce na naukę i rozwój. Powodzenia!

A może już prowadzisz handel internetowy typu marketplace?

 

FAQ

1. Co to jest marketplace i czym różni się od zwykłego sklepu internetowego? Jak działa marketplace?

Marketplace to platforma online, która umożliwia wielu sprzedawcom oferowanie swoich produktów lub usług w jednym miejscu. Zasadniczą różnicą między marketplace a zwykłym sklepem internetowym jest to, że w sklepie internetowym sprzedażą zarządza jedna firma, natomiast marketplace gromadzi oferty różnych sprzedawców. Są to miejsca sprzedaży zarówno produktów, jak i usług. Warto się zastanowić nad posiadaniem własnego sklepu marketplace.

2. Co wybrać: platformę marketplace czy własny sklep online? Co z ceną produktów?

Wybór między platformą marketplace a własnym sklepem internetowym zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktów, które chcesz sprzedawać, twoje zasoby i cele biznesowe. Marketplace oferuje dostęp do większej bazy klientów, ale może wiązać się z większą konkurencją i mniejszą kontrolą nad marką. Własny sklep internetowy daje większą kontrolę, ale wymaga więcej pracy i inwestycji w promocję i obsługę strony.

3. Jak działa Marketplace Facebook? Czy Facebook Marketplace to miejsce dostępne dla każdego?

Facebook Marketplace to platforma e-commerce uruchomiona przez Facebooka w 2016 roku. Marketplace Facebook to platforma handlowa wewnątrz Facebooka, która umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie przedmiotów lokalnie. Użytkownicy mogą przeglądać produkty na sprzedaż w ich okolicy, publikować własne ogłoszenia sprzedaży i komunikować się z innymi użytkownikami za pośrednictwem wiadomości Facebooka. Facebook Marketplace jest dostępny na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych.

4. Najpopularniejsze marketplace w Polsce?

Najpopularniejszym marketplace w Polsce jest Allegro, które oferuje szeroki zakres produktów od wielu różnych sprzedawców. Inne popularne platformy to OLX, Ceneo czy Zalando. Jak wiele w Polsce typu marketplace? Sklepów w Polsce, typu marketplace, można wymienić co najmniej sześć: Zalando Lounge, Allegro, OLX, Amazon, Empik oraz Facebook marketplace.

5. Jak działa platforma marketplace i jakie są zalety sprzedaży na marketplace?

Platforma marketplace działa na zasadzie łączenia sprzedawców i kupujących w jednym miejscu. Zalety sprzedaży na marketplace obejmują dostęp do większej bazy klientów, możliwość porównania ofert i cen przez klientów, a także często dostęp do narzędzi ułatwiających zarządzanie sprzedażą i obsługą klienta.

6. Dla kogo jest e- commerce typu marketplace? Czym jest sklep marketplace WordPress?

E- commerce typu marketplace jest dla każdego sprzedawcy, mającego dużą ilość produktów, i który chce zwiększyć swoją widoczność online i dotrzeć do większej bazy potencjalnych klientów. Jest to szczególnie korzystne dla mniejszych firm lub nowych sprzedawców, którzy mogą nie mieć zasobów na budowę i promocję własnej strony internetowej. Sklep marketplace na WordPress to platforma e-commerce zbudowana za pomocą systemu zarządzania treścią (CMS) WordPress. Sklep typu WordPress może być postawiony m. in. dzięki WooCommerce czy Dokan.

7. Czy sklep internetowy marketplace jest darmowy?

Korzystanie z sklepu internetowego marketplace zazwyczaj nie jest darmowe. Większość platform marketplace pobiera opłaty od sprzedawców, które mogą obejmować opłaty za wystawienie produktu, prowizje od sprzedaży, opłaty za promocję produktu na platformie itp. Warunki i struktura opłat mogą się różnić w zależności od platformy, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z regulaminem przed rozpoczęciem sprzedaży na danej platformie. W przypadku marketplace, gdy sprzedaż jest już na optymalnym poziomie, korzystanie z takiego rozwiązania bywa bardzo opłacalne.