Od pomysłu do sukcesu: Twoja firma na największych marketplace’ach

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak rozpocząć sprzedaż w Internecie? Czy kusi cię myśl o otworzeniu własnego sklepu online, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Fascynują cię historie osób, które odniosły sukces, prowadząc biznes w cyfrowym świecie, i chciałbyś do nich dołączyć? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Internet jest niewyczerpanym źródłem możliwości. Codziennie realizowane są miliony transakcji online, a liczba e-konsumentów rośnie z roku na rok. E-commerce to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Możliwości, jakie daje sprzedaż online, są praktycznie nieograniczone, a bariery wejścia – mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Lecz zanim zanurzysz się w świat e-commerce, musisz zdobyć niezbędną wiedzę i narzędzia, które pomogą ci osiągnąć sukces.

PLUSY ZAKUPÓW W SKLEPIE INTERNETOWYM

Na pewno, chociaż raz w życiu, dokonałeś zakupu w sieci. Nie ulega wątpliwości, że taka forma zdobywania przedmiotów jest bardzo komfortowa. Jakie zalety przynosi handel online dla klientów, a jakie dla sprzedawców?

Zalety zakupów przez Internet dla kupującego:

Zalety prowadzenia sprzedaży internetowej:

SPOSOBY SPRZEDAŻY W INTERNECIE

1. Sprzedaż poprzez własną witrynę sklepową:

Posiadanie własnej witryny sklepowej daje ci pełną kontrolę nad swoją marką, ofertą produktów i tym, co klient zobaczy. Możesz dostosować wygląd, funkcje i treść strony do swoich potrzeb i oczekiwań swoich klientów. Własny sklep online pozwala na budowanie lojalności kupujących i oferowanie im zindywidualizowanego podejścia. Jednakże – prowadzenie własnej strony sklepowej wymaga też większych nakładów pracy, szczególnie jeśli chodzi o kwestie techniczne, marketing i obsługę klienta.

2. Sprzedaż poprzez Instagram i Facebook:

Social media, takie jak Instagram i Facebook, stały się nie tylko narzędziem do komunikacji, ale także platformą sprzedażową. Aktualnie największą popularnością cieszą się transmisje na żywo, podczas których sprzedający pokazują swój towar, a zainteresowani zgłaszają się w komentarzach. Dzięki temu, że wiele osób spędza dużo czasu w mediach społecznościowych, sprzedaż poprzez social media daje duże możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, że efektywna sprzedaż przez te kanały wymaga regularnej publikacji atrakcyjnych treści oraz interakcji z użytkownikami.

3. Sprzedaż na marketplace’ach:

Sprzedaż na marketplace’ach niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą przyspieszyć i ułatwić prowadzenie biznesu w Internecie. Przede wszystkim, platformy takie jak Allegro, Amazon czy eBay, cieszą się ogromnym zaufaniem konsumentów, co przekłada się na wysoki ruch na stronach i możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów. To, co z pewnością jest atrakcyjne dla wielu sprzedawców – to globalny zasięg – „internetowe galerie handlowe” oferują dostęp do międzynarodowego rynku, eliminując tradycyjne bariery odległościowe.

Dodatkowo, korzystając z marketplace’ów, sprzedawcy mogą skorzystać z gotowych rozwiązań technologicznych. Zarządzanie zamówieniami, systemy płatności, obsługa klienta – wszystko jest już gotowe do użytku, co pozwala zaoszczędzić czas i zasoby, które trzeba by poświęcić na tworzenie i utrzymanie własnej platformy sprzedażowej. Co więcej, strony marketplace’owe oferują zaawansowane narzędzia analityczne, które umożliwiają monitorowanie sprzedaży, analizę danych klientów i optymalizację strategii sprzedaży.

Marketplace jest dobrą platformą do testowania nowych produktów i oceny ich popularności. Ze względu na duży ruch i zróżnicowaną grupę klientów, można szybko ocenić, jak nowy produkt jest przyjmowany przez rynek i na podstawie tych informacji – dostosować swoją ofertę.

NAJLEPSZE PLATFORMY DLA SPRZEDAWCÓW

Allegro jest niewątpliwie TOP1 wśród marketplace’ów w Polsce. Ponad 20 milionów aktywnych użytkowników oraz ponad 130 tysięcy aktywnych sprzedawców – Allegro od lat wiedzie prym, co doceniają też inne kraje, w związku z czym polska platforma jest jedną z najlepszych w Europie. Oferuje możliwość wysyłek poza granice Polski, a w ostatnim czasie Allegro weszło na rynek czeski, dając sprzedającym opcję tworzenia czeskich aukcji oraz reklam – bez potrzeby znajomości tego języka. Wprowadzono automatyczne tłumaczenie oraz przelicznik cen.

Allegro oferuje sprzedawcom szereg narzędzi i usług, które pomagają im w zarządzaniu ich działalnością handlową na platformie:

 

Amazon – aktualnie lider na rynku e-commerce – umożliwia sprzedaż globalną, co oznacza, że możesz zaoferować swoje produkty klientom z Japonii, Ameryki, Niemiec czy Włoch. Amazon stale poszerza liczbę dostępnych rynków, dając przedsiębiorcom coraz to większe możliwości, przykładowo subskrypcja Amazon Prime, wprowadzona w 2005 roku, przekroczyła 200 milionów członków na całym świecie! Podczas Prime Day, czyli kilku dni z dużymi rabatami dla posiadaczy abonamentu, w 2021 roku sprzedawcy z całego świata zarobili ponad 3,5 miliarda dolarów. Z każdym dniem na platformie pojawiają się nowi użytkownicy, zarówno ci, którzy chcą coś kupić, jak i ci, którzy pragną coś sprzedać.

Dla producentów i oficjalnych dystrybutorów Amazon udostępnia specjalną przestrzeń, zwaną Brand Store, gdzie można zaprojektować swój własny sklep internetowy. Ponadto, sklepy z zarejestrowaną marką mogą tworzyć opisy graficzne (A+ Content) w swoich listingach, dzięki czemu ich aukcje zdecydowanie wyróżniają się wśród konkurencji.

Platforma sprzedażowa Amazon jest zaopatrzona w niezwykle rozbudowany, profesjonalny panel reklamowy, pozwalający na przygotowanie naprawdę porywającej kampanii.

PROWADZENIE SPRZEDAŻY NA MARKETPLACE

Początki bywają trudne, szczególnie kiedy zaczyna się coś, czego nigdy wcześniej się nie robiło. Zdarza się też, że zwyczajnie brakuje czasu na rozpoczęcie nowej działalności, w związku z czym pomysł jest rzucany w kąt. Wychodząc naprzeciw takim problemom – na rynku pojawiły się firmy outsourcingowe, które biorą na swoje barki kompleksową obsługę kont sprzedażowych na marketplace’ach, odciążając tym samym przedsiębiorców.

W Net Convertis zajmujemy się outsourcingiem sprzedaży w Internecie, co więcej – zapewniamy model dystrybucyjny, co wiąże się z zerowymi opłatami dla naszego partnera! Jak to działa? Niezwykle łatwo – po prostu odkupujemy od Ciebie towar. Posiadamy własny magazyn, gdzie składujemy produkty, więc poza obsługą konta 360 stopni, zajmujemy się także logistyką. Możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia kont na Allegro, znamy działanie algorytmu platformy, potrafimy zoptymalizować ofertę tak, aby wyświetlała się na górze strony wyszukiwania, prowadzimy skuteczne kampanie reklamowe (zdobyliśmy tytuł Partnera Allegro Ads) oraz mamy naprawdę profesjonalny dział obsługi klienta. Co więcej – specjalizujemy się we wprowadzaniu firm do Strefy Marek Allegro!

Trafiłeś idealnie, jeśli jesteś na początku swojej przygody z marketplace’ami. Już teraz zapraszamy Cię do współpracy!